Jak uniknąć wynajmujących niepłacących za wynajem?

Największą obawą, jaką mamy jako właściciele, gdy decydujemy się na wynajem nieruchomości, jest to, że nasz najemca nie zapłaci w terminie ustalonego czynszu i odmówi opuszczenia domu.

Niestety sytuacja ta powtarza się na rynku nieruchomości, z tego powodu najlepszym sposobem na uniknięcie posiadania zaległego lokatora jest profilaktyka. Oto kilka podstawowych wskazówek:

1. Analizuj kandydatów: Pomoże w tym sprawna ocena osób zainteresowanych wynajmem nieruchomości. Poznaj ich podstawowe dane, takie jak stan cywilny, miejsce pracy, krewnych, jeśli to możliwe, poznaj powody, dla których wyprowadzili się z poprzedniego miejsca (czy przeprowadzili się z powodu problemów windykacyjnych z poprzednim właścicielem).

2. Bądź ostrożny: Zrób zdjęcia nieruchomości przed rozpoczęciem najmu. Zdjęcia te pozostaną jako dowód na to, jak nieruchomość została przekazana przed wynajęciem, a tym samym przekonają najemcę do przekazania nam jej w takich samych warunkach, gdy opuści nieruchomość.

3. Personalizacja umowy: Nie korzystaj z szablonów czy formatów umów. Chodzi o to, aby była to umowa spersonalizowana i aby posiadała mechanizm windykacji, do tego najlepszą rekomendacją jest sporządzenie umowy z poradnią prawną, może być ona na początku uznana za uciążliwą, ale pomaga zabezpieczyć się przed ewentualnymi wpadkami. Dowiedz się, jakie prawa ma osoba wynajmująca tutaj.

4. Zawsze ustalaj depozyt, minimum 2 miesiące. Zapewni to wynajmującemu „poduszkę finansową” na pokrycie szkód wynikających z niepłacenia przez pewien czas.

5. Poszukaj referencji: jeśli to możliwe, poproś o osobę, która zagwarantuje Ci zapłatę czynszu. W ten sposób zobowiązujemy osobę trzecią do zapłaty i aby uniknąć uwikłania w problemy prawne lub finansowe, osoba trzecia będzie naciskać na najemcę, aby ten spłacił dług lub sam go spłaci.

6. Zabezpiecz się na wypadek eksmisji: zawrzyj klauzulę w umowie najmu. Dzięki tej klauzuli najemca wyraźnie rezygnuje z zaprzeczania lub sprzeciwu w przyszłym procesie o eksmisję z powodu wygaśnięcia umowy lub braku płatności, co pozwala sędziemu wydać wyrok i nakaz eksmisji w krótszym czasie niż w procesach bez tej klauzuli.